Chovať sa ako keby existoval, neexistoval alebo ako keby sme to nevedeli? Asi bude múdre chovať sa, ako keby neexistoval. Prečo? Lebo analogický príklad je, že nevieme, či existujú alebo neexistujú zlí mimozemšťania, ktorí by nás chceli zotročiť. A chováme sa, ako keby neexistovali. Takže sa vás pýtam: je správne chovať sa, ako keby boh neexistoval?
Nechovali sa ľudia predtým, než objavili baktérie, ako keby neexistovali? Chovali. Ďalšia vec podporujúca moje tvrdenie. Prosím, vyvráťte mi ho niekto.
Komentáre
Ešte mi napadlo...
Z čoho jednoznačne vyplýva,
Z čoho jednoznačne vyplýva,
Takže
potrebuješ nás tu vôbec? :-DD
lukasko, obe tvoje analógie dľa mňa zlyhávajú na tom...
Čo tak skúsiť aplikovať tvoje analógie na vyvrátenie existencie diabla, hm??? ;)
2 kaktus, 2 hogo
2 hogo: Začnem diablom - moje analógie by mali asi rovnaký výsledok, ani diabol podľa nich neexistuje. K tým analógiám - môžme uvážiť niečo pozitívne. Povedzme dobrých mimozemšťanov a dobré baktérie ktoré môžme využiť (napadá ma teraz pleseň penicillium, ale to nie je baktéria). Takže omyl mojich analógií nie je v tom, že by boli iba o zlých veciach, lebo aj tieto analógie o pozitívnych veciach stále spĺňajú svoju úlohu - ukazujú, že ľudia, keď niečo nepoznali (pozitívny účinok penicilínu), tak sa chovali, ako keby neexistoval.
Ešte dodatok k hogovi
lukasko, navrhujem takúto formuláciu...
a ešte niečo
a či je správne chovať sa tak, ako by neexistoval?
2 hogo
Viera je jedine dokázaná skutočnosť. Veriť = pokladať za pravdivé. Za pravdivé zvyčajne pokladáme len doložené veci. Doložené každým overiteľnými jednoduchými predpokladmi. Veriť v neoverené veci nemá zmysel. A môj článok nie je o sporení sa o veciach, ktoré nie sú zatiaľ overiteľné. K ostatným veciam z tvojho príspevku sa vyjadrím možno neskôr.
ccc
2 dia
Keď som písal článok, mal som na mysli kresťanského boha, ale ten neexistuje. Takže som vlastne o ničom nemusel písať.
a ak hladáš odpoveď na to
odkiaľ berieš presvedčenie, že
keď človek verí
2 dia
Moje správanie závisí od toho, v ktorého boha verím. Dohodneme sa, že v kresťanského, dobre? Potom ale neexistuje a nie je čo riešiť. Ak by som uvážil boha všeobecného, vede najbližšieho, ktorý napr. nie je pôvodcom tvrdenia "Mlátiacemu volovi hubu nezaväzuj" (Dt 25, 4), tak potom si myslím, že niet sa podľa čoho rozhodnúť, či existuje alebo nie, lebo vidím iba dve rovnako pravdepodobné možnosti. Ale každá podmienka na boha, aký by mal byť, pravdepodobnosť jeho existencie znižuje. No a kresťanský boh je tak oklieštený (napr. že musí byť dobrý, ale určite sa nájde spústa ďalších vecí) že je pravdepodobnosť jeho existencie približne 0. Takže som si to zjednodušil tak, že kresťanský boh, resp. boh v takom zmysle, ako ho chápu kresťania, neexistuje. Dôkaz jeho neexistencie spočíva v malej možnosti jeho existencie.
milý lukáško
Ak veríš v kresťanského Boha, tak v neho veríš a neriešiš, či existuje alebo nie, pretože pre teba jednoducho existuje a je pravda, že kresťanský Boh je dosť zdogmatizovaný a neuspokojuje dnešného človeka, ale na to už prišiel aj Kierkegaard v 19. storočí (a mnohí pred ním), tak si skús k tomu niečo prečítať (odmietal inštitucionalizovanú formu viery-cirkev a všetko, čo s ňou súviselo, viera bola preňho paradox života, veriť znamenalo veriť silou absurdna)....
Jaspers (filozof 20. storočia) napríklad tvrdí, že nie je správne aplikovať našu logiku na Boha, a teda ani súbor logicky nesporných tvrdení...a nakoniec, pre Boha je podľa veriacich všetko možné:) aj jeho podľa teba nemožná existencia, dobrú noc;)
to znamená
--
Na rozdiel od vás veriacich majú vedci svoje tvrdenia 300 rázy lepšie doložené. Vidno, že nevieš, čo je to veda. Ďalšími nezmyslami v tvojom príspevku sa ani nebudem zaoberať.
oki
Boh je láska?
2 mona 2 dia
2 dia: Veda je poznávanie a hľadanie pravdy. Obecný názor vedy a väčšiny vedcov na boha je taký, že sa o ňom nevyjadrujú. Kdesi som už písal, prečo - lebo niet dôkazov pre ani proti. Konieckoncov, nikto ich ani nehľadá. To iba takí blázni, ktorí nemajú čo robiť, ako ja, ich hľadajú.
no
Diskusia ateistu s teistom...
ale Mona
2 dia 2 mona
2 mona: možno sa na tom fóre niekedy stavím.
oooo áno lukasko
2 dia
Zaujímavé, že si sa chytila práve toho významu slova viera, ktorý vôbec nie je predmetom tejto diskusie. Napriek tomu ti odpoviem. S druhým významom slova viera je to trošku zložitejšie, ako si myslíš. Viera v seba = sebadôvera je prostriedok na dosiahnutie svojich egoistických cieľov. S pravdou nemá nič spoločné.
"Veriaci seba určite <i>vedome</i> neklame." To je naprostá pravda. Lenže ak niečomu bezvýhradne veríme, je to prvý príznak veľkého rizika omylu. Viera poskytuje istotu vo svete plnom neistôt. Ale naša viera neurobí z tohto neistého sveta svet istý.
Pod odovzdaním sa som myslel podriadenie sa božej autorite.
Čo znamená "byť stotožnený so svojimi myšlienkami"? Toto sú typické formulácie veriacich, ktoré nedávajú žiadny zmysel. Podobne je to aj s výrazom "zvnútorniť", na ktorý si môže nárokovať autorské právo E. Páleš.
No a maximálne typickým znakom je pletenie kreacionizmu, teórie relativity a kvantovej fyziky do diskusií, do ktorých vôbec nepatria.
Či žijem podľa poznatkov vedy, to je dobrá otázka. Ja odpovedám "Nie.". Náš model okolitého sveta je vždy iba priblížením, preto je to model, a preto nikdy nebudeme žiť presne podľa toho, aký svet v skutočnosti je.
Moje ja sa dá pekne definovať ako jeden veľký a komplexný počítačový program. Možno ešte lepšie tak, že je to viacero paralelne bežiacich programov. A slobodná vôľa? Tú má aj kalkulačka - občas hádže výsledky, o ktorých sme dopredu nevedeli. Ale aby si ma pochopila: ak je systém dostatočne zložitý, začína "žiť vlastným životom". To je tá slobodná vôľa.
Práve preto sú mi moje pocity občas ukradnuté, aby som v tých vzácnych chvíľach mohol rozšíriť svoj percepčný rámec a dôjsť na niečo, čo som <i>doposiaľ</i> nevedel.
Povedz mi, prečo vy kresťania tak strašne chcete, aby bola pravda, že podľa objektívne dokázanej reality sa nedá žiť? Alebo sa mi to iba zdá, že to chcete? Možno sa mýlim.
> ach lukasko, podľa mňa zaváži práve to, čo cítiš, čo si myslíš, čo prežívaš....
Veľmi záleží na tom, čo cítim. Ale dôležité je to iba pre mňa. Iba mňa to ovplyvňuje, nie ten kameň. Moje prežívanie neovplyvňuje objektívne dokázanú realitu.
2 dia
končím
možno si si to doteraz nevšimol, ale niekoľkokrát som ti napísala, že nie som veriaca...pojmy, ktoré si uviedol určite nejaký zmysel majú, študovala som aj logiku a je nanajvýš nezodpovedné označovať ich za nezmyselné...dokonca aj pojmy, ktoré stratili denotát a nemajú význam podľa analytickej filozofie, ho podľa iných logikov majú...a pojem zvnútorniť by som rozhodne nepripisovala Pálešovi...veriaci určite bežne nemiešajú kreacionizmus s kvantovou fyzikou...jedinou alternetívou, ktorá vieru stavia na evolučnom základe a empirických dôkazoch, je inteligentný dizajn (kukni sa na to)
a myslím, že sme hovorilio vzťahu viery a vedy, ak je pre teba jediným argumentom pre vieru dôkaz o Božej existencii...
a kybernetika zatiaľ nedokáže napodobniť ľudskú myseľ:) počítače nedokážu porozumieť práve tomu, čo tak často skloňuješ, a to je "zmysel, význam" niečoho (napr. slova) a tak pretečie ešte veľa vody, kým toho budú schopné...
inak, vôbec nedokážeš pozorne čítať a už ma nebaví boj s veternými mlynmi, pretože raz tvrdíš, že máš Ja a slobodnú vôľu a potom, že vy veriaci nedokážete žiť podľa objektívnej reality, veď ani ty to nedokážeš....si potom kresťan?
veriť v niečo neznamená hneď veriť v Boha a posmrtný život...neovplyvňuješ objektívnu realitu, ale dosť podstatne ovplyvňuješ to, ako ju vnímaš a to je pre teba realita (jeden z jej modelov)...pa
:)
2 dia,
je mi jasné
Nuž, ak je to tak,
Opakujú sa ti vety, jednu z nich zmaž.
2006-11-26 14:53:26. Potom zmaž aj túto moju poznámku.
lemy,